Ako zostaviť chovný pár králikov?

Párik králikov

Pri zostavovaní chovného páru králikov je dôležité určiť si ciele pripúšťania a následne od toho vybrať vhodného partnera pre vášho králika. Rozdielne je to pri intenzívnom chove, iné u drobnochovateľov a iné aj u chovateľov hobby králikov chovaných pre radosť.

Dôležité je začať s rozmnožovaním králikov v správnom veku. Králiky sú síce pohlavne dospelé v 3 – 4 mesiaci, no chovateľsky dospelé sú podľa plemena až okolo 8. mesiaca. Miniatúrne králiky je vhodné pripúšťať od 6 mesiacov, malé plemená od 7, stredné okolo 8, 9 a veľké až od 9. mesiaca. Celkovo platí, že čím väčší králik, tým neskôr je pripravený na párenie.

Pri rozmnožovaní chovných jedincov je potrebné do plemenitby vyberať len tie najlepšie jedince. Vyberajú sa jedince, ktoré majú najlepší exteriér- spĺňajú štandardy plemena, majú dobrý pôvod a rovnakú úžitkovosť. Pri výbere vhodného samca pre vašu samicu je dobré presvedčiť sa o perfektnom zdravotnom stave samca. Párením sa s cudzím samcom vystavujete svoju samicu riziku nakazenia sa niektorými závažnými infekčnými ochoreniami, z ktorých mnohé sú neliečiteľné. Je dobré tiež vedieť, že najkvalitnejšie plemenné zvieratá pochádzajú zo zimných a jarných vrhov. Ďalšou dobrou radou pri zaraďovaní mladých zvierat do plemenitby je pripúšťať ich so staršími, skúsenými zvieratami. Je dobré, aby bol samec aspoň o mesiac starší ako samica ak ide o mladé jedince práve zaradené do chovu.

Spôsob pripúšťania králikov je na vás. U drobnochovateľov sa uprednostňuje voľné, prirodzené pripúšťanie. Samica sa vždy dáva do klietky ku samcovi, nikdy nie naopak. Párenie trvá 1 – 3 minúty, väčšinou stačí jedno pripustenie a samica ostane gravidná. V niektorých prípadoch sa pripúšťanie opakuje, robí sa kontrolné pripúšťanie o pár dní po prvom pripustení. Samica sa dá ku samcovi a pokiaľ sa samica odmieta dať pripustiť samcom, dupe nohami a kňučí, je veľká pravdepodobnosť, že je gravidná. Gravidita sa dá zistiť sonograficky alebo prehmataním brušnej dutiny od 15. dňa od pripustenia. Pozor ale na tlak, ktorý na brucho vyviniete, mohli by ste poškodiť plody.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 10 Priemer: 3.4]
Posledné komentáre
  1. Bibiana

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *