Plánujete kúpiť či predať králika? Poradíme vám
Králik je ideálne domáce zviera pre každého, kto má rád živé a prítulné zvieratá. Môžete ho chovať ako domáceho miláčika ale aj ako výstavný kus. No vybrať si toho správneho nemusí byť vždy najľahšie. Poradíme vám, ako na to. A tiež sa pozrieme na to, čo všetko budete potrebovať na starostlivosť o králiky.
Aké plemeno si vybrať
Ak kupujete králika, potrebujete si najskôr ujasniť, či máte záujem o plemenný chov, aby ste sa mohli zúčastňovať výstav alebo jednoducho hľadáte domáceho miláčika. Ak ste začiatočníkom, najskôr si zistite dostatok informácií o chove. V takomto prípade sú pre vás najvhodnejšie stredné a malé plemená. Sú totiž menej náročné. Patria sem napríklad novozélandsky biely, viedenský, francúzsky strieborný, slovenský sivomodrý rex a kalifornský. Ak chcete chovať viacero plemien, nerobte to hneď na začiatku. Začnite len s jedným. Keď získate dostatok skúseností, kúpite si ďalšie.
Králiky na predaj nájdete v špecializovaných predajniach. Ak hľadáte konkrétne plemeno, môžete navštíviť aj výstavnú burzu králikov vo vašom okolí. Veľký výber nájdete aj na inzertných portáloch na internete. Pri kúpe cez internet sa nespoľahnite len na fotografiu a popis. Najlepšie je, ak predávajúceho navštívite. Prezrite si podmienky, v akých králiky chová a pokojne sa opýtajte na všetko, čo vás zaujíma. Ak sa jedná o konkrétne plemeno, vyžiadajte si aj preukaz pôvodu. Dôležitá je tiež prehliadka veterinárom.
Čo budete potrebovať
Tiež potreby pre hlodavce nakúpite pohodlne aj cez internet alebo v špecializovaných predajniach. Králik potrebuje dostatočne veľký priestor. A to nie len na spanie. Zabezpečte mu tiež pohyb. Počítajte aj s pomerne vysokou spotrebou krmiva. Vhodné sú kupované kŕmne zmesi, ktoré doplníte o lúčne seno, ovos, suché pečivo alebo chlieb, kukuricu a obilniny. Pre králika je dôležitá aj zelená strava alebo zelenina ako napríklad mrkva. Nezabudnite na zabezpečenie dostatočného pitného režimu. Nádoby na vodu by mali byť čisté. Čo sa krmiva týka, nesmie byť navlhnuté alebo plesnivé.
Ak chováte králika v byte ako domáceho miláčika, umiestnite jeho klietku na miesto chránené pred prievanom. Ak ich chováte vonku, myslite na dostatočnú ochranu pred vetrom a dažďom. Králiky nemajú radi ani priame slnko a veľké výkyvy teplôt a teploty nad 30°C. Dôležitá je aj ochrana pred vlhkosťou.
Ako predať králika
Inzercia zvierat na internete sa dá využiť nie len pri kúpe králika. Využijete ju aj pri jeho predaji. Svojho králika na predaj odfoťte. Dávajte pozor na kvalitu fotografie. Nekvalitná a neostrá fotografia nepredáva. Potrebný je aj dostatočný popis. Uveďte plemeno králika aj cenu a to, či je vhodný na ďalší chov alebo ako domáci miláčik. Buďte stručný a zároveň výstižný. Inzerát umiestnite na inzertnom portáli, ktorý má na predaj hlodavcov k dispozícii samostatnú kategóriu. Vďaka tomu si váš inzerát prečíta viac záujemcov.
fotografia: bigstockphoto