Odkiaľ králiky pochádzajú?

Dva mladé králiky

V dnešnej dobe sa s králikmi a zajacmi stretneme takmer na celom svete, od subarktických oblastí až po polopúšte, na lúkach, krajoch lesov ale aj v domácnostiach. Odkiaľ ale sú? Ako je možné že ešte pred stovkami rokov obývali len malé územia a nenarúšali svojimi početnými populáciami ekosystémy a dnes sa nenájde človek, ktorý by ich nepoznal?

Králiky domáce (Oryctolagus cuniculus) boli domestikované z králika divého, doteraz však nepoznáme dobu jeho prvého zdomácnenia. Až Plínius (23 – 79) ako prvý zdokumentoval úžitkové využitie králikov. Rimania si veľmi cenili ich mäso pre výbornú chuť a prisudzovali mu schopnosť predlžovať krásu, mladosť a sviežosť konzumentov ich mäsa. Je však pravdepodobné, že králiky sa podarilo zdomestikovať už skôr, len sa doteraz nenašli žiadne dokumenty ako napríklad o domestikácii koní, psov, oviec spred 10 000 rokov.

Ich pôvod predpokladáme v neskorých treťohorách v strednej Ázii aj napriek nedostatku paleontologických nálezov. Z Ázie sa už králiky rozširovali východne aj západne a osídlili tak veľkú väčšinu Európy okrem tých najchladnejších častí. Ako sa menila klíma a prichádzali doby ľadové, aj populácie králika sa premiestňovali na juh Európy kvôli lepším životným podmienkam. Postupne sa dostali až na sever Afriky odkiaľ máme o králikoch prvé písomné zmienky od Feníčanov tisíc rokov pred Kristom.

Predpokladajú sa dve domestifikačné centrá – jedno na juhu Európy v Španielsku, Taliansku a Francúzsku a to druhé v juhovýchodnej Ázii – v Číne, Japonsku a Indii. Odtiaľ sa postupne rozširoval chov domácich králikov, ale aj tých divokých do ďalších krajín. Najväčšia expanzia do nových krajín, dovtedy ešte nedotknutých králikmi, predstavovala éra objavných ciest okolo sveta. Vtedajší cestovatelia ich na lodiach preniesli do nových krajín a na ostrovy, ktoré dovtedy králika nepoznali. Pre mnohé ostrovy boli králiky hotovou katastrofou. Vďaka ich skvelej rozmnožovacej schopnosti mohla jedna králičica len počas jediného roka porodiť 4 – 7 vrhov. Za rok tak králičia populácia neúmerne stúpala keďže na mnohých ostrovoch nežili prirodzení nepriatelia králikov. Za pár rokov tak dokázala hŕstka vylodených králikov zničiť celý ostrov a vytlačiť pôvodných zvieracích obyvateľov. Králičie populácie rástli, v mnohých krajinách ako v Španielsku a Austrálii narobili neuveriteľné škody v poľnohospodárstve i na zvieratách. Až vírus myxomatózy zreguloval populácie králikov, keďže pre nevakcinované jedince je vírus smrteľný.

Na Slovensku došlo k väčšiemu rozmachu chovu králikov až koncom 19.storočia, avšak len na úžitkový chov kvôli mäsu a kožušine. Až v ostatných rokoch sa u nás začali chovať králiky pre radosť a vyšľachtili sa miniatúrne plemená.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 11 Priemer: 3.8]
Posledné komentáre
  1. KaKa

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *