Aké vitamíny a minerály králik potrebuje?

Králik sa kŕmi šalátom

Pre zdravý rast a vývoj králika je veľmi dôležitým faktorom príjem dostatočného množstva živín. Každá veková kategória králikov ale potrebuje iné množstvo prijatých živín. Taktiež je potrebné pri zhotovovaní kŕmnych dávok zohľadniť aj využitie králika- inú dávku krmiva potrebuje mäsový králik, ktorý potrebuje naberať na váhe a inú váš domáci králiček chovaný pre potešenie.

Dôležitou zložkou potravy sú práve vitamíny. Králiky si síce vitamíny B a K vedia v tele vytvoriť samé, no ostatné vitamíny potrebujú prijať v potrave. Buď budete svojim králikom dávať veľa ovocia a zeleniny, kde je dostatok vitamínov, minerálnych látok a vlákniny, alebo im kúpite niektoré z vitamínových prípravkov, kde sú namiešané všetky potrebné vitamíny v správnom pomere. Vitamín A a E je dôležitý pre správny vývoj vaječníkov, vďaka ktorým sa vytvára dostatok vajíčok a králiky sú ochotné páriť sa. Nevyhnutné pre zdravý život králikov sú vitamíny rozpustné v tukoch – A, D, E, K. Okrem nich sú potrebné ešte vitamíny B a C. Vitamín C je nedostatočný hlavne pri vysokých teplotách prostredia a zvýšenej záťaži, preto sa odporúča pridávať ho do krmiva len počas týchto situácií. Dávajte si ale pozor na presné dávkovanie aby ste svojho králika nepredávkovali!

Ďalšou dôležitou zložkou potravy, ktorú netreba zanedbať sú minerálne látky. Pre králika je nevyhnutný prísun vápnika, fosforu, sodíka, draslíka, horčíka, chlóru a síry. Zanedbať netreba ani prísun mangánu, železa, medi, selénu, jódu a zinku. Tieto mikroprvky a makroprvky sú nenahraditeľné pre správny rast kostí, fungovanie orgánov a celého organizmu. Pozor ale na dávkovanie, rovnako ako nedostatok, aj nadbytok určitej látky je nežiadúci pre organizmus. Tak napríklad pri zvýšenom vápniku sa zhoršuje využitie fosforu a horčíka. V kŕmnych zmesiach bývajú dostatočné koncentrácie týchto látok a hlavne v správnom pomere.

Je už len na vás, akým spôsobom budete svojho králika kŕmiť, vždy je ale potrebné zvážiť cenu, čas prípravy krmiva a hlavne vaše vedomosti o správnom kŕmení králikov.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 20 Priemer: 3.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *