Odchov mladých králikov a starostlivosť o ne

Malý králiček

Králiky a zajace majú výbornú rozmnožovaciu schopnosť a ich chov je nenáročný, čo sú skvelé predpoklady pre úspešný odchov mláďat. Králičica má provokovanú ovuláciu, to znamená, že ovulácia nastane, keď je samica v kontakte so samcom. Je to veľmi výhodné, keďže si týmto spôsobom dokážu chovatelia sami regulovať, kedy budú mať mláďatá a nemusia čakať, kedy príde ruja ako u iných druhov zvierat.

Samica králika môže mať za rok 3 až 5 vrhov a v každom vrhu môže byť 6 až 10 mláďat. Tento počet sa môže líšiť v závislosti od plemena, veľkosti, veku samice i od samca. Keďže gravidita králikov trvá len okolo 28-31 dní tak pri nekontrolovanom množení v prírode sa dokážu králiky veľmi rýchlo premnožiť.

Ak ste sa rozhodli pripustiť vašu králičicu, musí mať na to vhodný vek. Samice miniatúrnych králikov môžete pripúšťať už od 6. mesiaca veku a malé plemená od 7 mesiacov. Niekedy sa stáva, že samica aj keď nie je kotná, správa sa, akoby bola, stavia si hniezdo a pripravuje sa na pôrod. Je to ale normálny jav. Gravidnej samici pravidelne čistíme klietku, dbáme na dostatok vody, vitamínov a sena a hlavne zabezpečíme jej pokoj. Pár dní pred očakávaným pôrodom jej zatemníme klietku, dáme hniezdnu búdku a dostatok čistej podstielky a sena na vytvorenie hniezda. Samica sa už o mláďatá dokáže postarať sama aj bez našej pomoci. Dôležité je ale sledovať vrh, prípadné mŕtve mláďatá odstrániť z hniezda a dostatočne sa postarať o matku králičicu. Musí mať dostatok výživného krmiva, vždy čerstvú vodu, seno a v prípade, že sa mláďatá nevyvíjajú dostatočne, je potrebné zvýšiť kŕmnu dávku samice.

Mláďatá sú pri narodení slepé, nemajú žiadnu srsť a ich život závisí na starostlivosti ich matky. Tá ich kŕmi vlastným mliekom, prvé dni kolostrom. Malí králičkovia začínajú vidieť na 10. deň po narodení a 21 dní od narodenia sa už hýbu, vyliezajú z hniezda a začínajú prijímať okrem mlieka aj tuhú potravu. Mláďatá odstavujeme medzi 35. a 45. dňom po narodení. Pri odstave je nevyhnutné malých králikov aj samicu odčerviť. Čas odstavu je pre králikov obdobie veľkých zmien nielen chovateľských, ale aj tráviaci trakt králičkov prechádza zmenami, s ktorými sa nie všetky jedince dokážu vyrovnať bez pomoci. V 6. týždni zároveň králiky pĺznu. V období po odstave podávame králikom kvalitné krmivá a ich matkám vyradíme krmivá podporujúce tvorbu mlieka.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 140 Priemer: 3.1]
Posledné komentáre
 1. janka
 2. Ľubica
  • Sisa
 3. Jana
 4. Marcela
  • Kuchtová
 5. Mirec
  • Jana
 6. Kuchtová
 7. Alexandra
 8. Lucia
 9. Peter

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *