Králik ako spoločník pre deti

 Králik ako spoločník pre detičky

Veľmi častým scenárom, ktorý pozná snáď každý rodič ktorý navštívil chovprodukt so svojimi deťmi, je: „Mami, oci, chcela by som králika, pozri aký je zlatý. Budem sa oňho starať, sľubujem!“ V takýchto chvíľach musí byť rodič imúnny voči nadšeniu a prosbe v detských očiach a zvážiť si niekoľko podstatných vecí. Prvá a zásadná vec je: o tohto králika sa budete v konečnom dôsledku starať vy sami. Každý deň budete dozerať na to, či ho vaša ratolesť nakŕmila, dala mu vodu a vyčistila mu voliéru. Pred dovolenkou to budete vy, kto mu bude hľadať dočasnú opateru u známych. Preto to veľmi dobre zvážte skôr, než ho prinesiete domov.   

Pre deti je králik či iné živé zvieratko častokrát len chvíľková záľuba. Ideálne je preto vyskúšať odhodlanie a trpezlivosť vašich detí. Dobrou skúsenosťou pre nich je požičať si na týždeň, dva zvieratko od kamarátov a vyskúšať si, čo všetko to obnáša. Ak to bol len chvíľkový rozmar, dieťa veľmi rýchlo príde na to, že sa bude radšej hrať na počítači ako každý deň upratovať zajačie bobky a upratovať za králičkom neporiadok, ktorý napáchal. Ak vám dieťa dokáže, že sa vie o králička zodpovedne postarať, môžete mu ho kúpiť. Dôležité je ale zo začiatku pomôcť dieťaťu s vyhľadávaním informácií o chove, pomôcť mu vybrať správne plemeno, veľkosť voliéry, vhodné krmivo. A dohliadať naňho aby na králika popri svojich školských povinnostiach nezabúdalo.

Chov miniatúrnych králikov je nenáročný a veľmi ľahko sa dá zvládnuť aj väčšími deťmi za predpokladu, že si osvoja základy starostlivosti a kŕmenia. Neodporúča sa ale, aby králika chovali veľmi malé deti, ktoré by mu mohli ublížiť. Ideálne je preto ak na chov králika dozerajú aj rodičia keďže pre deti by zvieratko v žiadnom prípade nemalo byť živou hračkou. Je to živý tvor, ktorý vám prinesie veľa lásky a radosti, ale len pri správnej starostlivosti a dodržaní zásad správneho kŕmenia a zaobchádzania. A na záver, pripravte sa na to, že vaše detičky budú chcieť králika venčiť aj v byte, čo ale znamená, že žiadne káble pred králičkom nie sú v bezpečí, králik je hlodavec a takú lahôdku ako je kábel, si nenechá ujsť.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 30 Priemer: 3]
Posledné komentáre
  1. Miroslav
  2. Lenka

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *