Zajac alebo králik? Poznáte rozdiel?

Králik európsky vo voľnej prírode

Aj keď sú si králiky a zajace na prvý pohľad veľmi podobné, pri bližšom skúmaní si isto všimnete niekoľko odlišností. Nejde však len o rozdiely v stavbe tela, ale čo je dôležitejšie, aj vo vývoji mláďat a v spôsobe života. Patria síce do tej istej čeľade zajacovitých (Leporidae), no delia sa do dvoch samostatných živočíšnych rodov, zajace a králiky.

Králikov sa podarilo domestikovať a tak dnes poznáme niekoľko druhov domácich králikov, ktoré sa chovajú pre potešenie aj úžitok, no v našej voľnej prírode žije aj jeho divá forma. Zajace sa naopak dosiaľ nepodarilo domestikovať a žijú u nás hlavne voľne v prírode. Králiky sú rozšírené takmer po celom svete vďaka ich skvelej reprodukčnej schopnosti – jedna samica králika môže ročne porodiť 3 – 5 krát. V každom vrhu sa môže narodiť 6 až 10 mláďat.

Zajace zase naopak za rok mávajú menej vrhov (1 – 3) pre kratšiu dobu párenia sa a kvôli dlhšej dobe gravidity, ktorá je u zajaca až o 10 dní dlhšia než u králika. A tiež počet mláďat ktoré prežijú je nižší.

Dlhšia doba gravidity má svoj význam – mláďatá zajaca sa rodia do plytkých jamiek na lúke, matky im nepripravujú hniezdo ako je tomu u králikov. Malé zajačiky sa rodia kompletne osrstené, majú otvorené oči a už chvíľku po pôrode sa dokážu hýbať a v prípade nebezpečenstva utiecť. Naopak, malé králičky sú po narodení úplne odkázané na starostlivosť matky. Nevidia, majú telo bez srsti a kvôli teplu im matky pripravujú nory pod zemou vystlané suchou trávou a vlastnou srsťou.

Zajac poľný

A ako ich môžeme odlíšiť už na prvý pohľad? Jednoducho. Zajace sú v porovnaní s králikmi väčšie, majú dlhšie uši, hlavu a zadné končatiny. Uši zajacov sú nielen dlhšie, ale majú typické čierne okraje. Vieme ich ale odlíšiť aj na základe sfarbenia ich srsti. Srsť králika je celoročne rovnakej farby, zatiaľ čo u zajaca sa mení sezónne. Počas roka varíruje medzi rôznymi odtieňmi hnedej a sivej a v zime sa jeho kožuch mení na biely. Pomáha mu to lepšie sa zamaskovať pred dravcami.

Rozdiely sú aj v ich spôsobe stravovania. Zajace uprednostňujú „tvrdú“ potravu ako kôru, púčiky, tvrdšie plody a králiky zasa mäkšiu – mäkké stonky tráv a rôzne druhy zeleniny.

Čo sa týka ich spôsobu života, aj tu nájdeme rozdiely. Králiky sú väčšinu dňa ukryté v podzemných norách a zvyknú vychádzať až na sklonku dňa. Žijú vo veľkých kolóniách v mäkkých pôdach. Zajace naopak nory nemajú, žijú voľne na lúkach vo vysokých trávach a pred nepriateľom dokážu rýchlo utiecť. Zajace sú samotári, ktorí vytvárajú páry len v období párenia.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 250 Priemer: 3.3]
Posledné komentáre
  1. Miroslav
  2. Jan

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *