Starostlivosť o pazúriky a srsť králikov

Starostlivosť o pazúriky králika

V predchádzajúcom článku Starostlivosť o chrup králika sme popísali, ako sa starať o chrup králika. Okrem chrupu je však potrebné nezanedbať ani starostlivosť o srsť a pazúriky králikov. Bežnú starostlivosť zvládnete pri troche šikovnosti sami. Je dobré ale predtým, než sa do toho pustíte prečítať si nejakú literatúru o starostlivosti o králika.

Starostlivosť o pazúriky spočíva v občasnom kontrolovaní ich dĺžky a smeru rastu. Ak má králik priestor na obrusovanie pazúrikov, netreba mu ich skracovať, no v domácom prostredí to zväčša tak nie je. Pre bežnú starostlivosť vám stačia kliešte na pazúriky pre psov, ktoré kúpite v chovateľských potrebách v rôznych veľkostiach. Niektorým králikom netreba skracovať pazúriky celý život, iným sa zase musia skracovať každý mesiac, alebo každé dva. Pri strihaní si dajte veľký pozor, aby ste nezastrihli do lôžka, pre králika by to bolo veľmi bolestivé a ďalšie strihanie by bolo obtiažne, králik by sa bránil. Lôžko je ružovej farby a pri zastrihnutí dlho krváca. Preto ak striháte pazúriky, dajte pozor, aby ste strihali len časť pazúrika bez lôžka. Vždy je lepšie strihať menej a častejšie, ako riskovať krvácanie.

Ak máte krátkosrstého králika, o srsť sa nemusíte toľko starať. Pri dlhosrstom králikovi vám ale pribudnú každodenné starosti s česaním srsti. Výber hrebeňov je široký a je len na vás, aký typ hrebeňa či kefy použijete. Dlhá srsť si vyžaduje denné česanie pretože pri nečesaní sa srsť začne splietať, vznikajú dredy, ktoré sa už nedajú rozčesať a musia sa odstrihnúť. Pravidelným česaním bude srsť vášho králika krásna, lesklá a bez uzlíkov. Dôležité je kontrolovať oblasť konečníka tak u krátkosrstých ako aj u dlhosrstých králikov. V tejto oblasti sa často zachytáva trus, ktorý sa vplieta do srsti a tieto nálepy sa neustále zväčšujú, iritujú konečník, môžu spôsobiť zápal alebo dokonca upchať análny otvor a znemožniť králikovi vylúčiť trus. Ak objavíte takýto nálep trusu na srsti, je potrebné ho odstrániť. Ak je to možné, stačí ho odstrihnúť, ak je už obrovský a nepodarí sa ho ani rozmočiť, je potrebné navštíviť vášho veterinárneho lekára. Čím skôr tak urobíte, tým lepšie pre vášho králika, predídete tak mnohým zbytočným komplikáciám.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 80 Priemer: 2.9]
Posledné komentáre
  1. Viva
    • Jardo barták
  2. Katka
  3. Alžbeta Labadyova
  4. Lucina

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *