Starostlivosť o chrup králika

Bielosivý králik na trávniku

Tak ako všetkým hlodavcom, aj králikovi počas života neustále dorastajú zuby, ktoré si musí hlodaním obrusovať. Za jeden rok mu môžu dorásť až o 10 centimetrov. Aby si ich mohol prirodzenou cestou skracovať, mal by mu chovateľ zabezpečiť dostatočné podmienky. Pre tento účel je vhodné králikovi zabezpečiť najmä dreviny a vetvičky, zoznam vhodných druhov sme uviedli v článku o zdravej výžive králikov.

Pri nedostatku príležitostí na hlodanie môžu u králikov vzniknúť závažné problémy s chrupom. Je preto na zodpovednosti chovateľa, aby tejto oblasti venoval náležitú pozornosť a pri anomáliách vyhľadal pomoc veterinára. Správny zhryz králika vyzerá tak, že horné rezáky z časti prekrývajú dolné zuby. V chovoch sa môžu vyskytnúť vrodené vady chrupu, dochádza k nim najmä prenosom z predošlých generácií, takéto jedince by sa preto mali vyraďovať z chovu.

Králik môže mať problém aj so stoličkami. Najčastejší problém sprevádza zvýšený slinotok z ústnej dutiny, králik pri ňom prežúva naprázdno v dôsledku výrastkov na zuboch, ktoré môžu rásť rôznymi smermi a pri tlaku na tkanivá spôsobovať zápalové ochorenia. Chovateľ by mal v takomto prípade vyhľadať pomoc veterinára.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 24 Priemer: 2.7]
Posledné komentáre
  1. Anna Kucerova
    • Dominika

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *