Starostlivosť o chrup králika
Tak ako všetkým hlodavcom, aj králikovi počas života neustále dorastajú zuby, ktoré si musí hlodaním obrusovať. Za jeden rok mu môžu dorásť až o 10 centimetrov. Aby si ich mohol prirodzenou cestou skracovať, mal by mu chovateľ zabezpečiť dostatočné podmienky. Pre tento účel je vhodné králikovi zabezpečiť najmä dreviny a vetvičky, zoznam vhodných druhov sme uviedli v článku o zdravej výžive králikov.
Pri nedostatku príležitostí na hlodanie môžu u králikov vzniknúť závažné problémy s chrupom. Je preto na zodpovednosti chovateľa, aby tejto oblasti venoval náležitú pozornosť a pri anomáliách vyhľadal pomoc veterinára. Správny zhryz králika vyzerá tak, že horné rezáky z časti prekrývajú dolné zuby. V chovoch sa môžu vyskytnúť vrodené vady chrupu, dochádza k nim najmä prenosom z predošlých generácií, takéto jedince by sa preto mali vyraďovať z chovu.
Králik môže mať problém aj so stoličkami. Najčastejší problém sprevádza zvýšený slinotok z ústnej dutiny, králik pri ňom prežúva naprázdno v dôsledku výrastkov na zuboch, ktoré môžu rásť rôznymi smermi a pri tlaku na tkanivá spôsobovať zápalové ochorenia. Chovateľ by mal v takomto prípade vyhľadať pomoc veterinára.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
Poradte mi prosim, u akeho veterinara davate tie zuby tak jednoducho skracovat. Ja kazdy mesiac zaplatim 150 eur, lebo zajacik tam musi ostat aj 4_5 dni, najskor priprava na operaciu, potom uspatie, brusenie a potom este tam musi po zobudeni ostat 1_2 dni!
Môjmu skracovanie zubov trvá asi tak 2 minúty.
V stredu ideme na permanentné vytiahnutie tých zubov. Za tú operáciu zaplatím 150€. Za skracovanie som pratila 26.
Pri operácii bide spať, pri skracovaní nikdy nespar