Zdravá výživa králikov

Kŕmenie králika mrkvou a granulami

Králiky sú bylinožravce a tomu je prispôsobená aj ich tráviaca sústava. V prírode prijímajú rastlinnú potravu s vysokým obsahom vlákniny a nízkou výživovou hodnotou. Ak chceme udržať svoje zvieratá v dobrej kondícii, mali by sme ich kŕmiť pre nich prirodzenou potravou.

Základnou zložkou potravy králikov chovaných v zajatí je seno, tvorí až sedemdesiat percent jeho potravy. Seno obsahuje rôzne druhy tráv – porasty lúk, medzí, kvitnúce rastliny, byliny a nejedovaté buriny. Seno nesmie byť zaprášené, navhlnuté, prestárle a plesnivé. Nemalo by pochádzať z oblastí ktoré sú zasiahnuté výfukovými splodinami automobilov, alebo kontaminované močom a výkalmi psov.

Počas sezóny, ktorá trvá až do jesene zvieratám podávame čerstvé, zelené krmivo. Jeho špecifikom je obmedzená skladovateľnosť. Rovnako ako v prípade vyššie, platí zásada že zelené krmivo zberáme z nezávadných lokalít. Medzi najkvalitnejšie čerstvé krmivá patria:

  • ďatelinoviny  –  zahŕňame sem ďatelinu lúčnu a plazivú, lucernu siatu,
  • porasty lúk a pasienkov  –  ich zloženie je rôznorodé, uprednostňujeme zelené sladké trávy,
  • zmesi strukovín a obilnín  –  pozostávajú najmä z viky, jačmeňa, ovsa a bôbu,
  • okopaniny  –  kŕmna repa, mrkva, cukrová repa, zemiaky, topinambury a kaleráb.

Prikrmovať môžme inými príležitostnými krmivami. Patria sem rôzne druhy zeleninovej vňate, hrachové struky, listy kalerábu, kelu, karfiolu a kapusty. Chovateľ by ale mal mať na pamäti, že nadmerné skrmovanie najmä kapustových listov môže viesť k zdutiu králikov, preto k nemu treba pristupovať nanajvýš opatrne. Na obrusovanie hlodákov králikov sú vhodné odrezané výhonky stromov, mladé konáriky aj s listami. K preferovaným patria lieska, buk, jabloň, hruška, ale i javor, breza, topoľ a lipa. Treba sa vyvarovať jedovatých – tuja, tis a borievka, rovnako aj konárov z chemicky ošetrených stromov.

Králiky obľubujú aj buriny. K najvhodnejším patri žihľava, ale i pýr poľný a plazivý, praslička poľná (pozor, praslička močiarna je pre králiky nevhodná), lopúch, listy agátu, myší chvostík, skorocel a ďalšie.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 94 Priemer: 2.8]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *