Vhodné podmienky v domácom prostredí

Malý čiernobiely králik v tráve

Ak chováme králiky ako domácich miláčikov, celkom pochopiteľne majú iné životné podmienky ako ich divo žijúci príbuzní, či pri chove hospodárskych zvierat. Keďže tieto stránky sú zamerané na chov králikov pre potešenie, vynecháme popis zariadení pre veľkochov.

Na úvod treba podotknúť, že hoci ojedinele, stretávame sa s prípadmi, že sú králici chovaní v akváriách a teráriách. Tieto zariadenia sú na chov absolútne nevhodné, udržuje sa v nich vlhkosť, plesne a v dôsledku nedostatočnej vetrateľnosti aj vysoké teploty, ktoré negatívne vplývajú na zdravie zvierat. Na chov králikov ich v žiadnom prípade neodporúčame.

Ideálnym domovom pre králika v byte je klietka.  Ak nepatríme zrovna k domácim majstrom a nezhotovíme si ju sami, môžme sa obrátiť na špecializovaný chovprodukt, kde nájdeme v ponuke rôzne druhy klietok pre hlodavce, väčšinou pozostávajúce z plastovej vaničky a kovového – drôteného zvršku. Pri voľbe jej veľkosti by sme sa mali riadiť pravidlom, že rozmery vaničky pre jedno zviera by mali byť minimálne 60 x 60 centimetrov. Vanička by mala mať dostatočnú výšku, aby zabránila králikom vyhrabávať z klietky podstielku.

V každej klietke nesmie chýbať základné vybavenie a príslušenstvo slúžiace na zábavu. Králik musí mať na blízku vždy čistú vodu. Pre tento účel môžme použiť kameninovú nádobu, položenú na vyvýšené miesto, napr. drevený hranol. Na trhu je tiež dostatočné množstvo napájačiek, ktoré zabraňujú znečisteniu vody. Ich hlavicu je nutné aj napriek tomu neustále čistiť, aby sa v nej nerozmnožili zárodky škodlivých baktérií.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 47 Priemer: 2.9]
Posledné komentáre
  1. Miroslav
  2. Soňa Ondrkalová

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *