Granule pre králiky – čo by mali obsahovať a ako ich dávkovať?

Chováte zajaca alebo králika ako domáce zvieratko? Viete, ako ho správne kŕmiť aj počas zimy, kedy nie je dostatok prirodzeného, zeleného krmiva? Zaraďte do pravidelného jedálnička vášho miláčika granule pre králiky, v ktorých nájde všetky potrebné živiny v optimálnom množstve. Čo by mali takéto granule obsahovať a ako často by ste ich mali dávkovať?

Granule pre zajace, ČoToŽere.sk

Seno a tráva – základ, na ktorom môžete stavať

Králiky a zajace sú bylinožravce – a práve to musí odzrkadľovať aj strava, ktorú konzumujú. Jej najväčšiu časť tvorí seno či tráva, ktoré zajacom dodávajú nielen živiny, ale aj potrebnú vlákninu na uľahčenie trávenia. Krmivá pre zajace by mala tvoriť majoritne zmes rozličných tráv, pričom z 20% ideálne vo forme dlhých vlákien s bohatým obsahom kremičitanov. Tie sú totiž nevyhnutné pre obrusovanie zubov, ktoré králikom a zajacom neustále dorastajú.

Dôležitá zelenina a ovocie – zdroj živín a vitamínov

Králiky obľubujú aj čerstvú zeleninu a ovocie. Pridajte im do jedálničku napríklad mrkvu, kaleráb, papriku, jablká, hrušky, listy z karfiolu, alebo cviklu. Okrem živín a vlákniny im dodáte aj množstvo vitamínov nevyhnutných pre zdravie. Práve preto je zelenina i ovocie jednou zo zložiek granúl pre králiky, a to s obsahom približne 10%.

Krmivá pre králiky môžu ďalej obsahovať malé množstvá obilnín či otrúb, tekvicové semená, pivné kvasnice, alebo prídavky vo forme mnohých esenciálnych vitamínov, imunomodulátorov, mastných kyselín aj minerálnych látok.

Typ granúl a dennú dávku prispôsobujte veku králika

Je priam ideálne, ak výber zmesí či granúl pre zajace a králikov prispôsobujete veku konkrétneho jedinca, pretože ich zloženie odzrkadľuje práve potrebu organizmu v rôznych obdobiach života. Vzhľadom na vek je vhodné upraviť aj dennú dávku kŕmnej zmesi. Pre mláďatá do 30. dňa života postačí 30 až 70g granúl denne, mladým samcom 90 až 100g denne, u samíc je množstvo variabilnejšie a závisí aj od toho, či je kotná, alebo nie. Odporúča sa rozmedzie 110 až 200g granúl za deň.

Krmivo sypte do špeciálnych misiek určených na tento typ stravy. Obvykle ich obsahujú už rovno aj klietky pre králiky. Vedľa nich vždy umiestnite misku s pitnou vodou. Granule dopĺňajte približne 2 – 3 krát denne, a nezabúdajte hlavne na večerné kŕmenie, ktoré je pre králikov najdôležitejšie.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 47 Priemer: 3.1]
Posledné komentáre
  1. Margita Galčíková
  2. katka
    • Simka
  3. Katka
  4. Lubica

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *