Chcete si kúpiť králička? Prezradíme vám, čo budete potrebovať

Králik s hebkou srsťou vám prinesie mnoho radosti a iste si ho rýchlo obľúbia aj vaše deti. Aby mal váš nový domáci miláčik už pri príchode všetko pripravené, zostavili sme pre vás krátky zoznam tých najdôležitejších vecí.

Od klietky po napájačku

Pre králika si zadovážte dostatočne veľkú klietku s nepriepustným dnom. Aby sa v nej cítil pohodlne, mala by byť taká vysoká, aby sa v nej mohol postaviť na zadné laby a sledovať okolie. Pre najmenšie plemená vám postačí veľkosť 60 x 60 x 40 cm. Pre tie väčšie budete potrebovať väčšie rozmery. Veľkosť bude závisieť aj od toho, koľko času v klietke králik strávi a ako často mu doprajete pohybovať sa po domácnosti.

Na dno klietky nasteliete seno alebo slamu či hobliny. Okrem toho by v nej nemala chýbať miska na granule, napájadlo, záchod a jasličky na seno. Dokúpte mu aj domček, kde si bude môcť v pokoji pospať a kamennú kosť, aby si mal o čo brúsiť zuby. Namiesto kamennej kosti môžete použiť aj kúsky dreva. Do domčeka mu môžete vložiť rolku z toaletného papiera a handričky.

Potreby na starostlivosť

Na starostlivosť o králička budete potrebovať kefu na česanie a kliešte na pazúry. Okrem toho si zadovážte lopatku na bobky. Ak s ním budete chodiť von, nezabudnite na prepravku, obojok a vodítko. Pri čistení klietky sa vám zídu aj drobné potreby pre domácnosť, ako napríklad vrecia na odpadky a papierové utierky. Klietku by ste mali čistiť aspoň raz za týždeň. Do vreca na odpadky vysypte špinavú podstielku a dno klietky umyte teplou vodou. Potom ho dôkladne vysušte utierkami.

Kedy používať dezinfekčné prostriedky?

Na bežnú starostlivosť o zajačiky dezinfekčné prostriedky nepotrebujete. Odporúčame ich však využiť na vyčistenie klietky v prípade, že je zajac chorý. Dezinfekčný prostriedok odstráni z klietky všetky baktérie. Po nanesení ho nezabudnite dôkladne opláchnuť vodou, aby jeho zvyšky nezostávali v klietke.

Akú potravu si pripraviť

Základom stravy pre zajace je seno. Preto by ho mali mať vždy dostatok v jasličkách. Okrem sena bude na doplnenie živín potrebovať krmivo pre zajace s obsahom zŕn, čerstvú zeleninu a ovocie. Z poslednej kategórie vynechajte kel, kapustu, slivky, čerešne a karfiol. Dôležité je, aby mal zajac vyváženú stravu. Doprajte mu preto aj niečo zelené. Ak máte možnosť, môžete ho nechať napásť sa v záhrade alebo mu doneste púpavové listy, pýr, žihľavu, skorocel, myší chvost alebo lopúch.

Photo by Irina Babina on Unsplash

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *