Plemená králikov II.

Malý králiček v zelenej tráve

Chov králikov má síce o niečo kratšiu históriu ako chov iných domestikovaných zvierat, ale aj za relatívne krátku dobu sa šľachtiteľom podarilo vytvoriť mnoho plemien a variácií králikov. Ich rozšírenie po celej Zemi tiež prispelo ku veľkým rozdielom medzi jednotlivými plemenami. Dnes poznáme vyše 200 plemien králikov s hmotnosťou pohybujúcou sa od pol kilových miniatúrnych králičkov až po vyše 8 kilových belgických obrov.

Zakrslý rex

Rexy sú zaujímavou skupinou králikov. Ide o väčšie aj menšie, zakrslé druhy. Typickou pre nich je hustá jemná srsť, ktorá rastie kolmo na kožu, nie je vlnitá a má dĺžku 16-20 mm. U ostatných plemien králikov srsť rastie proti sebe a nie je taká jemná ako zamat. Hlava je menšia, guľatá a telo svalnaté a kratšie. Rexy sa šľachtia v rôznych farebných odtieňoch, len výnimočne sú strakaté. Chov rexov má tradíciu aj na Slovensku. Medzi slovenské národné plemená sa okrem iných plemien zaraďujú aj rexy. Ide o plemená ako Slovenský sivomodrý rex a Zdrobnený slovenský pastelový rex, ktorý bol u nás uznaný za plemeno v roku 2005.

Zakrslý farebný králik

Zakrslý farebný králik je popravde farebný hermelín. Vznikol krížením hermelína s ďalším farebným plemenom králika. Ich hmotnosť varíruje medzi 1-1,3 kg. Sú prípustné všetky farebné rázy a kresby uznaných plemien okrem plášťovej kresby. Zo známych poznáme: zakrslý čierny králik, kuní, činčilový, strieborný, zakrslý siamský žltý, zakrslý japonský a mnoho ďalších..  Tieto králiky majú krátke stojaté uši s dĺžkou maximálne do 7cm.

Zdrobnené líščie králiky

Na Slovensku je to menej časté plemeno. Srsť majú rovnakú ako králik divý- podsada s krycou srsťou sú rovnako dlhé, majú 3-5 cm. Nie je potrebné ich časté česanie, čo ocenia mnohí chovatelia. Líščie králiky majú aj väčšie variácie, nielen zakrslé. Aj tak nie sú na výstavách častým hosťom. Rozšírenejším typom je Biely červenooký zakrslý líščí králik alebo ruský.

Hermelín

Hermelín bolo pôvodne mäsové plemeno v Anglicku, no dnes poznáme jeho zdrobnené formy, ktoré sa chovajú ako hobby králiky. Typickým pre hermelína je krátke telo, veľmi krátky nezreteľný krk, malá hlava a veľmi krátky chvostík. Vážia od 0,7 do 1,5 kg. Hermelín má veľmi krátke ušká. Na základe farby očí sa delia do dvoch skupín- buď je farba očí svetlomodrá (hermelín hem) alebo nie je žiadna farba, len presvitajúca červená farba z očného pozadia (hermelín heč). Pazúriky hermelínov sú typicky bez pigmentu.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 11 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *