Veterinárna starostlivosť o králika

Králiček u veterinára

Kúpili ste si miniatúrneho králika, pripravili ste preňho skvelú stravu, miesto na bývanie s množstvom zábaviek, prečítali ste si knihu ako sa oňho správne postarať? Tak už ostáva len jediné, postarať sa aj o jeho zdravie aby bol Váš králik zdravý a spokojný čo najdlhšie.

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že váš nový králik je zdravý, nemusí to tak byť. Králiky kúpené v chovproduktoch či zo súkromného chovu môžu mať choroby, ktoré si na prvý pohľad nemusíte vôbec všimnúť.

SVRBENIE môže poukazovať na napadnutie králika ektoparazitami. Spoznáte to tak, že králik si veľmi často škrabe uši, hlavu či chrbát. Dôkladne králika prehľadajte, ak nájdete drobné bodky v kožušine môže ísť o drobné roztoče. Škrabať sa môže aj pri svrabe. Najlepšie, čo môžete urobiť, je navštíviť veterinárneho lekára. Sami králika neliečte, mnohé prípravky pre psy môžu vášmu králikovi ublížiť.

KÝCHANIE, KAŠEĽ je hlavným príznakom respiratórnych ochorení. Aj tu platí pravidlo, čím skôr vyhľadáte veterinára, tým vyššia šanca je na uzdravenie králika. V lepšom prípade zaberú antibiotiká, v tom horšom, ak ide hlavne o bakteriálne ochorenie pasterelózu, je liečba veľmi ťažká až nemožná. Nezabudnite preto dodržiavať karanténu nových jedincov pri zaradení do chovu a pri rozmnožovaní.

ČREVNÉ PARAZITY vedia narobiť šarapatu v králičom organizme. Kvôli tomu je veľmi dôležité odčerviť králiky ihneď po odstave, pred zaradením nového jedinca do chovu alebo aj pri nákupe králika z petshopu. Pri neliečenej kokcidióze môže králik dokonca uhynúť.

INFEKČNÉ CHOROBY, pozor na ne! Najnebezpečnejšie nákazy pre králikov sú Hemoragická choroba králikov – mor a myxomatóza. Obe tieto ochorenia sú vírusového pôvodu a sú neliečiteľné. Jedinou ochranou voči nim je pravidelná vakcinácia. Vakcína proti moru je potrebná raz ročne, avšak protilátky voči myxomatóze účinkujú len pol roka. Preto je potrebné, aby ste každých 6 mesiacov navštívili svojho veterinárneho lekára. Tieto ochorenia sú veľmi nákazlivé a prenáša ich komár a iný druh hmyzu. Jediná šanca, ako svojho králika ochrániť je vakcinácia.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 45 Priemer: 2.8]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *